נפרון ניוז

האינטרס הכלכלי של בתי החולים 

חשוב לציין שבתי חולים, כספקי שירותי בריאות, שואפים בדרך כלל לתת עדיפות לרווחת המטופל ולפעול לפי הנחיות אתיות. אך לצערנו זה לא תמיד המצב, במיוחד כאשר לבתי החולים יש אינטרס כלכלי ורווח על טיפולים מסוימים.

תוכן עניינים

הנה חלק מהשיקולים והסיבות בגינן בתי חולים בארץ מתעדפים טיפולי דיאליזה קבועים ומייגעים, על השתלות כליה שפותרות את הבעיה לטווח ארוך.

שיקולים פיננסיים: בתי חולים עשויים לשקול את ההיבטים הכלכליים של מתן השתלות כליה. בהשוואה לפרוצדורות רפואיות אחרות, כמו טיפולי דיאליזה, השתלת כליה היא הליך שמבוצע בדרך כלל פעם אחת. בו המטופל מתאשפז, עובר ניתוח וברוב המקרים אינו חוזר לטיפולים נוספים בבית החולים. מה שאומר שמבחינת בית החולים מפסיקה זרימת הכסף מקופת המדינה עבור שירותים קבועים.

 

  1. עלויות תפעול: שמירה על תוכנית השתלות מקיפה דורשת השקעה משמעותית בתשתיות, טכנולוגיה וכוח אדם רפואי מיומן. בתי חולים עשויים לשקול את העלויות התפעוליות מול ההכנסות הפוטנציאליות, תוך התחשבות בגורמים כמו רכישת איברים, ניתוחי השתלה וטיפול לאחר ההשתלה. לעומת זאת טיפולי דיאליזה הרבה יותר פשוטים לביצוע בעבור בית החולים, גם מבחינת צוות תפעול וגם מבחינה כלכלית.
  1. סביבה רגולטורית: גורמים רגולטוריים, לרבות מדיניות החזר מקופת המדינה, יכולים להשפיע על השיקולים הכלכליים של בתי החולים. אם שיעורי ההחזר עבור הליכי ההשתלה נתפסים כלא מספקים, בתי חולים עשויים לקבל פחות תמריצים לתעדף או להרחיב את תוכניות ההשתלות שלהם. בצורה הזאת הם ממשיכים לתעדף טיפולים שבוודאות נכללים בסל התרופות כמו טיפולי דיאליזה.
  1. זרמי הכנסה חלופיים: במערכות בריאות מסוימות, בתי חולים עשויים להתמקד בשירותים או נהלים עם שולי רווח גבוהים יותר או זרמי הכנסה צפויים יותר. גישה אסטרטגית זו יכולה לפעמים להוביל לדגש רב יותר על הליכים נפוצים יותר שדורשים פחות משאבים כמו דיאליזה, מאשר התערבויות מיוחדות בעלות גבוהה כמו השתלות כליה.
  1. איברים תורמים מוגבלים: המחסור באיברים תורמים יכול להשפיע גם על השיקולים הכלכליים של בתי החולים. הביקוש להשתלות כליה עולה בהרבה על ההיצע הזמין של איברים. בתי חולים עשויים להתמודד עם אתגרים בשמירה על תוכנית השתלות עקבית עקב גישה מוגבלת לאיברי תורם ברי קיימא. לכן הם לא נוטים להמליץ לכל מי שצריך לבצע השתלת כליה ומעדיפים "לשמור" את האופציה להמלצה לניתוח השתלה למצבי קיצון בלבד.
 

האם בתי החולים מרוויחים על טיפולי דיאליזה?

 

הדינמיקה הפיננסית של טיפולי דיאליזה בבתי חולים יכולה להיות מורכבת, וכוללת גורמים שונים. במקרים מסוימים, בתי חולים עשויים להרוויח מטיפולי דיאליזה, אך זה יכול להיות תלוי במערכת הבריאות הספציפית, במיקום ובמודל הבעלות של מתקן הדיאליזה.

 

בתי חולים שבבעלותם מרכזי דיאליזה עשויים לייצר הכנסות מטיפולי דיאליזה, אך התמונה הפיננסית הכוללת מושפעת מגורמים כמו עלויות תפעול, כוח אדם ותחזוקת מתקנים. במקרים מסוימים, בתי חולים עשויים לראות בשירותי דיאליזה תוספת אסטרטגית למגוון שירותי הבריאות שלהם, התורמים לבריאות הפיננסית הכללית של המוסד.

 

עם זאת, חשוב לציין שהכלכלה של דיאליזה יכולה להיות מושפעת משינויים רגולטוריים, שיעורי החזרים ונוף הבריאות הכללי. חלק מהמבקרים טוענים כי האופי למטרות רווח של ספקי דיאליזה מסוימים, כולל אלה הקשורים לבתי חולים, יכול לתרום לחששות לגבי בלימת עלויות, איכות הטיפול ותעדוף אינטרסים פיננסיים על פני רווחת המטופל.

בשורה התחתונה, בתי חולים מקבלים הכנסה על כל מטופל שמגיע אליהם. מה שאומר שהרווח שלהם גבוה יותר לאורך זמן מטיפולי דיאליזה מאשר מהשתלת כליה. בדיוק מהסיבה שטיפולי דיאליזה הם לא סדרה של טיפולים חד פעמיים והחולה צריך להגיע אפילו מספר פעמים בשבוע כדי לבצע אותם. מפה ניתן להסיק שלא תמיד רווחת החולה קודמת לאינטרס הכלכלי של בתי החולים, במיוחד במקרים כאלה.

 

איך לזהות לבד מתי יש צורך בהשתלת כליה ולא דיאליזה?

 

לאחר שהבנו שהרבה פעמים יש לבתי החולים אינטרס כלכלי להשאיר את החולים תחת סדרת טיפולי דיאליזה מתמשכים, במקום להפנות להשתלות כליה, הנה כמה דרכים לזהות האם יש לכם צורך בהשתלה במקום דיאליזה:

 

  1. תפקוד הכליות: אם תפקוד הכליות שלכם ירד עד לנקודה שבה הן כבר לא מסננות ביעילות פסולת ונוזלים עודפים מגופכם, אז כנראה שאתם חולים במחלת כליות וזה אחד הסימנים הראשונים שיש צורך בהשתלה.
  1. תסמינים ואיכות חיים: תסמינים חמורים כמו עייפות, בחילות ואגירת נוזלים למרות הדיאליזה עשויים להצביע על ירידה באיכות החיים בדיאליזה. אם התסמינים הללו נמשכים, השתלת כליה עשויה להיות אופציה מתאימה יותר.
  1. זכאות רפואית: לא כולם זכאים להשתלת כליה. הבריאות הכללית שלכם, הנוכחות של מצבים רפואיים אחרים והיכולת לדבוק בתוכניות טיפול לאחר ההשתלה הם גורמים חיוניים בקביעת מועמדותכם והאם אתם בכלל מעוניינים בטיפול כזה.
  1. גיל ואורח חיים: הגיל הוא שיקול, אבל הוא לא הגורם היחיד. השתלה עשויה להתאים יותר לאנשים המעוניינים באורח חיים פעיל יותר וחופש מהאילוצים של דיאליזה.
  1. מערכת תמיכה: מערכת תמיכה חזקה היא חיונית להשתלת כליה מוצלחת. זה כולל משפחה וחברים שיכולים לספק תמיכה רגשית ומעשית במהלך תהליך ההשתלה וההחלמה.
  1. שיקולים פיננסיים: גישה למשאבי שירותי בריאות ושיקולים פיננסיים עשויים גם הם להשפיע על ההחלטה. השתלת כליה לעיתים לא תתבצע בארץ, בעיקר בגלל מחסור באיברים. ולכן אם יוצאים להשתלה בחו"ל זו יכולה להיות אופציה יקרה, וכיסוי ביטוחי או משאבים כספיים עשויים להשפיע על כדאיות אפשרות זו.
 

בסופו של דבר, ההחלטה בין השתלת כליה לדיאליזה היא אינדיבידואלית ודורשת דיון מעמיק עם הנפרולוג או צוות ההשתלות שלכם. הם יעריכו את ההיסטוריה הרפואית שלכם, הבריאות הכללית וההעדפות האישיות שלכם כדי לקבוע את דרך הפעולה המתאימה ביותר למצב הספציפי שלכם. תקשורת קבועה עם צוות הבריאות היא חיונית להבנת אפשרויות הטיפול וקבלת החלטות מושכלות לגבי בריאות הכליות שלכם. 

 

אך בכל מקרה חשוב שגם אתם תהיו עירניים ותבינו מתי יש צורך להתעניין ו/או לדרוש השתלה במקום עוד סדרת טיפולי דיאליזה. שימו לב לגוף שלכם ולמצב הבריאותי שלכם והבחינו בסימנים. מאוד חשוב שתעדיפו טיפולים שמשפיעים בצורה חיובית על אורח ואיכות החיים שלכם ולא כאלה שמחזיקים אתכם חיים על זמן שאול ובתנאים רעים.