נפרון ניוז

הרופאה שמונעת טיפול מציל חיים

דר. רותי רחמימוב היא מנהלת מרכז ההשתלות בבית חולים בלינסון.

כרופאה שמתעסקת בתחום ההשתלות בישראל, היא מודעת היטב למצב ההמתנה לאיבר מתורם בארץ. הממוצע הארצי כרגע עומד בטווח של בין 5 ל-10 שנות המתנה להשתלת כליה מתורם בישראל. המצב הזה הופך למצב מסכן חיים בעבור הרבה חולי כליות בארץ ולצערנו רבים מהם גם לא שורדים את תקופת ההמתנה, או שמצבם מחמיר כל כך במהלך ההמתנה הארוכה שהם כבר אינם כשירים רפואית לעבור הליך של השתלה.

תוכן עניינים

את כל הנתונים האלה דר. רחמימוב יודעת ומכירה מקרוב מאוד, כאשר גם המטופלים שלה שהיא אחראית עליהם סובלים מאותה הבעיה. אך גם הידיעה של עובדות אלה וגם ההחמרה של המטופלים שלה לנגד עיניה, הם לא מה שעוצרים אותה מלדחוק במטופלים להמשיך ולהמתין להשתלה בארץ. אפילו שבהרבה מקרים זה יכול לעלות להם בחייהם.

בתור ראש מרכז ההשתלות, יש לרחמימוב אג'נדה עיקרית והיא להחזיק את חולי הכליות שלה תחת הטיפול של בית החולים בלינסון. שהם יעברו שם את טיפולי הדיאליזה שמחזיקים אותם בחיים ואם יתמזל מזלם אז גם את השתלת הכליה, במידה וקרה הבלתי אפשרי ונמצא איבר מתאים. האג'נדה הזו כמובן נובעת מרווח כלכלי שעובר לכיס בית החולים ותורם למעמד ולכוח שלה. דר. רחמימוב רואה לנגד עיניה רק את רווחתה האישית ואינה מתחשבת במצבו הרפואי של החולה שעומד מולה.

המלחמה הפסיכולוגית אל מול המטופלים

דיאליזה היא טיפול שאומנם עוזר לחולי כליות, אך לא מדובר בטיפול שאפשר לקבל באופן קבוע. כמו כן, דיאליזה היא אינה טיפול מציל חיים והיא רק עוזרת למטופל להמשיך ולשרוד עד לקבלת תרומת הכליה הבריאה. תרומת כליה היא הפתרון היחיד של אנשים החולים במחלת כליות ולמרות שדיאליזה עוזרת עד לקבלת התרומה, היא יכולה גם לגרום נזקים בלתי הפיכים.

תקופת ההישרדות הממוצעת של חולי כליות בטיפולי דיאליזה, עומדת על 6 שנים בלבד. מה שאומר שאם תקופת ההמתנה הממוצעת להשתלת כליה בישראל עומדת על טווח של בין 5 ל-10 שנים, יש סיכוי סביר וגדול שהמטופל לא ישרוד עד אז.

בדיוק בגלל זה הרבה מטופלים בוחרים לעבור את תהליך השתלת הכליה בחו"ל, בצורה פרטית, באופן בטוח ומהיר. בצורה הזאת הם יכולים להבטיח שהם עדיין כשירים ובמצב רפואי תקין לעבור את הליך ההשתלה. וגם לחזור לחיים בריאים וטובים יותר עם כליות תקינות ומתפקדות. תהליכי השתלות הכליה בחו"ל מבוצעים בצורה חוקית לחלוטין ותחת החוק הישראלי והבינלאומי לתרומת איברים. סיכויי ההצלחה הם גם גבוהים ועומדים על 98%!

אבל כל העובדות הללו לא מעניינות את דר. רחמימוב, מהסיבה שהיא אינה מרוויחה מכך שמטופלים יצאו לעבור השתלות בחו"ל. בצורה הזאת היא מאבדת מטופלי דיאליזה וגם מטופלים שעתידים לעבור השתלה בבית החולים בו היא עובדת.

לא רק שהיא פועלת מתוך אג'נדה אישית בטיפול שלה, היא גם מנהלת מלחמה פסיכולוגית אל מול מטופלים שכבר בחרו לצאת לעבור השתלה בחו"ל. היא מתעקשת איתם ומשכנעת אותם לא לצאת להשתלה בחו"ל ושכדאי להם להמשיך ולהמתין לכליה בארץ, תוך המשך קבלת טיפולי דיאליזה. מעבר לכך, גם מטופלים שכבר יצאו להשתלה בחו"ל היא לא משחררת מהם ועדיין מתעקשת שיחזרו לארץ.

מסע הציד של דר. רחמימוב

מסע הציד של דר. רחמימוב

דר. רחמימוב טסה למספר מדינות בהם מתבצעים ניתוחי השתלת הכליה, ביניהם תאילנד, קניה, טורקיה, פיליפינים, קולומביה, צ'ילה, ברזיל, רוסיה, אורקאינה, ארה"ב, לטביה, בלרוס ועוד. היא רודפת אחרי מטופלים שיצאו להשתלת כליה במדינות אלה, על חשבון משלמי המיסים ותקציבי קופות החולים. כל זה נעשה במטרה אחת להחזיר את המטופלים הללו אל בית החולים בלינסון, תחת הטיפול שלה.

היא מתעקשת שהמטופלים הללו יטופלו אך ורק בבלינסון ולא בשום בית חולים אחר בארץ או בעולם. לא מעניין אותה שלרופאים בחו"ל יש הכשרות מצוינות, אפילו יותר ממנה. לא מעניין אותה שבשנת 2023 מתוך 90 מטופלים שיצאו להשתלה בחו"ל, רק מטופל אחד חזר לא מרוצה. היא משתמשת במטופל הבודד הזה בתור הפנים של מסע האג'נדה שלה להחזיר מטופלים לבלינסון. לא מעניין אותה סיכויי ההצלחה של ההשתלות בחו"ל ולא מעניין אותה שעצם החזרה לארץ יכולה להיגמר למטופלים האלה במוות.

לצערנו מסע הציד של דר. רחמימוב צלח הרבה פעמים ובהרבה מהמקרים המטופלים לא שרדו את ההמתנה הארוכה עד להשתלה וחלקם אף הפכו ללא כשירים לניתוח השתלה, כמו שקרה בסיפור המצער של יוסי שהיה מטופל של דר. רחמימוב.

לכן, במידה ואתם חולי כליות וזקוקים להשתלה, אנו ממליצים לכם לקבל חוות דעת נוספת ולשים לב שהרופא המטפל בכם לא פועל מתוך אג'נדה אישית. והכי חשוב זה להבין שאין טיפול מציל חיים למחלת כליות. דיאליזה לא פותרת את המחלה ובהרבה מקרים ככל שעובר הזמן היא רק מחמירה את מצבו הרפואי של המטופל ומחלישה אותו. הפתרון האולטימטיבי היחידי הוא השתלת כליה בריאה.

 

המידע נכתב לאחר איסוף עדויות ממטופלים שעברו תחת דר. רותי רחמימוב ולמזלם התעקשו והצליחו לצאת להשתלת כליה בחו"ל, שהסתיימה בהצלחה רבה.